facebook

Nejčastější mýty o virtuálních sídlech

Virtuální sídla se v posledních letech stala z mnoha důvodů velmi populární alternativou jak pro začínající podnikatele, tak i pro zavedené firmy. Přesto kolem nich přetrvává řada mýtů a nepochopení. Pokud jste virtuální sídlo nikdy nevyzkoušeli, je přirozené, že můžete mít z počátku různé obavy. Nenechte se ale z míry vyvést mýty o tom, jak virtuální sídlo funguje a nefunguje – pojďme se podívat na nejčastější mylné představy a uvést si je na pravou míru.

Nejčastější mýty o virtuálních sídlech

V dnešní době, kdy řada podnikatelů a firem pracuje na dálku či ze zahraničí, jsou virtuální sídla pragmatické a ekonomické řešení. Využívají je jak začínající podnikatelé, tak i různé zavedené společnosti. Mnoho z nich, i těch renomovaných, využívá virtuální adresy v prestižních lokalitách, zatímco jejich činnost probíhá jinde. A ničemu to nebrání. Takže co je mýtus a kde je ta pravda?

Definice: Virtuální sídlo či virtuální kancelář je služba určená podnikatelům. Jeho poskytovatel pronajímá zákazníkovi adresu za účelem jejího zápisu do obchodního rejstříku, jakožto jeho sídla (v případě živnostníka se jedná o adresu místa podnikání zapsanou v živnostenském rejstříku).

Mýtus 1: Virtuální sídlo = neseriózní podnikatel či firma

Mnoho podnikatelů má obavu, že pokud nebudou mít „fyzickou“ kancelář na vlastní adrese, zákazníci jim nebudou věřit. Ve skutečnosti však důvěryhodnost závisí na jiných faktorech. Lidé si totiž vybírají dle referencí, kvalitního webu, komunikace nebo třeba recenzí na Googlu.

Virtuální sídlo navíc často znamená prestižní adresu, třeba v centru města (například v coworku), což může naopak působit seriózněji než adresa v rodinném domě či bytě na periferii. Mnoho renomovaných firem, freelancerů a startupů i proto využívá virtuální sídla jako praktické řešení.

Mýtus 2: S virtuálním sídlem budu mít problémy s úřady

Panuje představa, že živnostníci a firmy využívající virtuální sídlo mají komplikace při komunikaci s finančními úřady, zdravotními pojišťovnami či správou sociálního zabezpečení. Ve skutečnosti jsou ale virtuální sídla v České republice plně legální a úřady s nimi běžně pracují.

Kvalitní poskytovatelé virtuálních sídel zajišťují i včasné přeposílání úřední korespondence a mnozí nabízejí i službu notifikací o došlé poště. Díky tomu máte vždy přehled o dokumentech i termínech.

Zajímavost: Ze statistik vyplývá, že nejčastějším důvodem zvýšené kontroly úřadů je ve skutečnosti v Česku nekomunikace ze strany firem nebo firma bez historie a příjmů, jež se registruje k DPH.

Mýtus 3: Virtuální sídlo je jen drahá poštovní schránka

Mnoho lidí si dosud myslí, že virtuální sídlo je pouze předražená poštovní adresa. Ve skutečnosti kvalitní poskytovatelé nabízejí i další služby, které zahrnují přeposílání či skenování pošty, notifikace o doručených zásilkách, přijímání balíků a reprezentativní adresu pro jejich partnery.

Navíc náklady na virtuální sídlo jsou navíc výrazně nižší než pronájem skutečné kanceláře. Zatímco za pronájem malého kancelářského prostoru v lukrativní lokalitě zaplatíte desetitisíce měsíčně, virtuální sídlo na stejné adrese může stát jen zlomek této částky, včetně různých služeb.

Mýtus 4: Označení firmy na budově stejně není nutné

Každá firma musí mít na svém sídle viditelně uvedený název a IČO. Tato povinnost vyplývá ze zákona a platí i pro společnosti využívající virtuální sídlo. Kvalitní poskytovatel sídel se ale samozřejmě postará o správné označení, aby všechno odpovídalo legislativním požadavkům

Pokud označení chybí, mohou nastat problémy s doručováním úřední pošty. Úřady mohou považovat firmu za nedohledatelnou, což může vést k zneplatnění sídla a případným sankcím. Před výběrem poskytovatele se proto raději ujistěte, že tuto povinnost řádně a svědomitě plní.

Mýtus 5: Kvůli virtuálnímu sídlu vám banka neotevře účet

Častá obava podnikatelů je, že jim banky odmítnou otevřít účet, pokud budou mít registrované virtuální sídlo. Ovšem banky tyto adresy běžně akceptují, protože jde o standardní a legální praxi. Klíčové je mít všechny dokumenty v pořádku a adresu řádně zapsanou v obchodním rejstříku.

Je pravda, že některé banky mohou požadovat dodatečné informace nebo dokumenty pro ověření vaší podnikatelské činnosti. Nicméně nejde o diskriminaci, ale o standardní kontrolu proti praní špinavých peněz (AML), který se týká všech podnikatelských subjektů bez ohledu na typ jejich sídla.

Mýtus 6: Všechna virtuální sídla jsou v podstatě stejná

Na trhu existuje hned několik poskytovatelů virtuálních sídel s různou kvalitou služeb. Někteří nabízejí jen úplně základní přeposílání pošty, jiní poskytují komplexní balíčky, a to včetně recepce, zasedacích místností nebo asistentských služeb. Ceny se odvíjejí od rozsahu služeb a také lokality.

A rozdíl je také v prestiži adres. Virtuální sídlo v centru Prahy může mít jiný dopad na vnímání vaší značky než adresa v méně známé či v neznámé lokalitě. Pro některá odvětví může být prestižní adresa důležitým faktorem při získávání klientů, zejména v oblasti financí nebo třeba poradenství.

V Sídlomatu nabízíme služby pro firmy a podnikatele, mj. právě i virtuální sídla na 20+ adresách po celé ČR!

5+
let na trhu
5 000+
zákazníků
Data aktualizována k 15. 4. 2025.

Pro koho je tedy virtuální sídlo skutečně výhodné?

  • E-shopům, konzultantům a online podnikatelům, kteří nepotřebují fyzickou kancelář
  • Startupům a firmám, které chtějí prestižní adresu za zlomek ceny reálné kanceláře
  • Podnikatelům, kteří z jakéhokoli důvodu nechtějí uvádět své bydliště jako své sídlo
  • Společnostem expandujícím do nových regionů, kde neplánují vlastní provozovnu

Sháníte virtuální adresu v Česku? Nabízíme jich přes 20!

Pokud jste dosud nepodnikali a jde vám hlava kolem z toho, co je potřeba všechno zařídit a kam zajít, rádi vám pomůžeme se založením s.r.o. a to jak v jeho jednodušší variantě se 100eurovou s.r.o. (jen zakladatelská listina), tak i v plnohodnotné variantě klasického s.r.o. se vším všudy.

A pokud byste potřebovali, zařídíme vám i účetnictví, zprostředkujeme právní poradenství, můžeme vám vytvořit i web či pomoci s marketingem. Prostě vše, co se podnikatelům hodí!

V případě dotazů se nám ve všední dny 9:00–17:00 ozvěte – kontakty v patičce (dole na stránce).

Další články

OSVČ A REGISTRACE K DPH: OBRATY, LIMITY, VÝHODY A POKUTY

OSVČ A REGISTRACE K DPH: OBRATY, LIMITY, VÝHODY A POKUTY Daň z přidané hodnoty bývá označovaná za univerzální a zároveň za jednu z nejsložitějších vůbec...

Co jsou a jak fungují virtuální kanceláře

Co jsou a jak fungují virtuální kanceláře Podle platných zákonů musí mít každá firma sídlo neboli adresu, kde je zapsána v obchodním rejstříku. Právě takovou...

Propagace podnikání na sociálních sítích – absolutní nezbytnost, nebo zbytečnost, co spíš jen zdržuje?

Propagace podnikání na sociálních sítích – absolutní nezbytnost, nebo zbytečnost, co spíš jen zdržuje? Ať už jste OSVČ či majitel firmy, rozhodně na sítích buďte....