facebook

Podnikání s exekucí. Jak legálně na překážku takového kalibru? Stačí vědět, jak na to

Exekuce nepostihují jen obyčejné občany a obchodní společnosti, ale rovněž fyzické osoby, které podnikají. Nevyhýbají se tedy ani živnostníkům. Aby to pro ně nebyla konečná (za své závazky totiž ručí celým svým majetkem), je nutné se v problematice orientovat. Co dělat?

 

Podnikání s exekucí. Jak legálně na překážku takového kalibru? Stačí vědět, jak na to

Exekuce a její dopady na podnikání OSVČ

Pokud se dostanete jako OSVČ do exekuce, může se jednat o nepříjemný problém jak pro vás, jakožto živnostníka, tak i pro vaše blízké. OSVČ má totiž povinnost uhradit své dluhy i penězi ze svého soukromého majetku. Proto jde bohužel bez výjimek o problém i pro celou rodinu.

Exekutor by vám ovšem neměl zabavit věci, jejichž absence by narušila vaši podnikatelskou činnost. To by pro vás totiž mohlo znamenat konec činnosti a nemohli byste splácet dál (pokud by to na umoření dluhů nestačilo). Pokud tedy ke své živnosti potřebujete počítač, tak by vám měl zůstat. O zabavení věcí rozhodují soudy, jež se řídí výpisem z živnostenského rejstříku.

Jak exekuci vyřešit obratem? Zaplatit

Dopadne-li na vás exekuce, nejlepší je samozřejmě ji co nejrychleji vyřešit, tedy své závazky poplatit, aby nad vámi a podnikáním nevisela jako stín. V takovém případě je šikovné poptat pomoc u odborníka, který vám s dluhy poradí a pomůže vám exekuci vyřešit co nejdříve.

Hlavní rada zní, neignorovat takovou situaci a komunikovat se svými věřiteli. Ideálně se s nimi domluvit na splátkovém kalendáři. Pokud vám činí problémy splátky podnikatelských půjček, cestou může být jejich konsolidace nebo překlenutí dočasných nepříjemností kontokorentem.

Řešení, když chcete podnikat s exekucí

Pokud nemůžete dluhy splatit obratem a rozhodnete se i tak v podnikání pokračovat, nabízí se založit si spolek a přes něj pak společnost s ručením omezeným. U této druhé nejrozšířenější formy podnikání (tedy s.r.o.) totiž funguje ručení pouze do výše nesplaceného vkladu (tedy soukromý majetek jednatelů firmy s.r.o. a jejích společníků zůstává nedotčený).

Na založení spolku stačí 3 lidé, tedy v takovém případě dlužník a 2 jeho známí, kteří se stanou jeho členy – nebojte, žádné riziko jim nehrozí. Jedná se o zcela legální způsob, kterým můžete exekuci “obejít”. Vlastníkem s.r.o. totiž bude čerstvě založené sdružení, ne přímo vy.

Potřebujete pomocnou ruku? Jsme tu!

Jedno jaká nepřízeň osudu vás dostala do platební neschopnosti a exekuce, rádi vám poradíme. A pokud se rozhodnete pro pokračování podnikání dle návodu výše (založení s.r.o. přes sdružení), vše vám můžeme usnadnit a pomoci vám, aby vše proběhlo podle zákona (abyste se nedostali do ještě větších problémů). V případě zájmu nám napište přes formulář níž nebo nám zavolejte.

Vyplňte nezávazný kontaktní formulář. Ozveme se a sdělíme vám všechny podrobnosti. Nebo volejte na 602 654 355 a pište na kontakt@sidlofirmypraha5.cz.

Další články

Jednatel a společník – v čem se liší?

  Jednatel a společník – v čem se liší? Struktura společnosti s ručením omezeným rozlišuje dvě hlavní funkce:   Jednatel Vystupuje za společnost, jedná jejím... Pokračovat ve čtení

Datová schránka

Datová schránka Komunikace s úřady – mnohdy nepříjemná činnost, ať už kvůli matoucí komunikaci státních institucí, složitosti formulářů, nebo nevyhovujícím otevíracím dobám kontaktních míst. V... Pokračovat ve čtení

Režim paušální daně od roku 2023 pro více podnikatelů: Které změny by vám neměly uniknout?

Režim paušální daně od roku 2023 pro více podnikatelů: Které změny by vám neměly uniknout? Dle odhadu Ministerstva financí využívá paušální daň v roce 2022 až... Pokračovat ve čtení