100eurová s.r.o. se zakladatelskou listinou vs. klasická s.r.o. se společenskou smlouvou – kdy je lepší která?
Pokud jste dosud zaměstnaní nebo podnikáte na vedlejší či hlavní činnost a zvažujete přechod na s.r.o., rozhodně se hodí vědět, do čeho jdete. A rovněž je na zvážení, zda se vám vyplatí při jejím založení ušetřit pár tisíc Kč, nebo zda si raději připlatit. Kdy zvolit přechod na s.r.o. a spíš na to jít přes jednodušší verzi se zakladatelskou listinou, tzv. 100eurovou firmou, a kdy jít raději do „klasické" s.r.o. se společenskou smlouvu? A jak pak na založení nové firmy chytře?
Živnost se hodí pro podnikatele, kteří nečekají větší účetní složitosti, chtějí využít paušály, nebudou mít hned několikamilionové obraty a vyplatí se jim slevy na poplatníka. Společnost s r.o. ovšem vzbuzuje větší důvěru a je oproti OSVČ vhodnější pro širší záběr podnikání, omezení ručení (chrání před nástrahami podnikání lépe) a daňové výhody při vyšších ziscích. Pojďme se na to podívat blíž.
Výhody společností s ručením obecným
- Omezené ručení -- U s.r.o. ručíte pouze do výše nesplaceného základního kapitálu (min. 1 Kč, ač se doporučuje vyšší), OSVČ oproti tomu ručí celým svým osobním majetkem
- Nižší osobní riziko -- V případě dluhů nebo problémů vlastníkovi daného s.r.o. nehrozí exekuce osobního majetku, tak jako se může takové nebezpečí potenciálně týkat OSVČ
- Lepší image -- Zákazníci a obchodní partneři většinou vnímají s.r.o. jako serióznější a více důvěryhodné než OSVČ, a tak takové firmy mívají i větší šance na získání různých zakázek
- Nižší zdanění při vyšších příjmech -- Daň z příjmu právnických osob je 21 %, OSVČ ovšem platí daň 15 % a 23 % při vyšších příjmech (u s.r.o. je navíc možná daňová optimalizace)
- Nižší odvody na pojištění -- OSVČ platí sociální a zdravotní pojištění ze všech zisků, ale u s.r.o. si můžete vyplácet odměny či dividendu, která není zatížena odvody na sociální
- Možnost převodu vlastnictví -- u OSVČ je podnikání vázáno na osobu daného podnikatele a jeho podnikání nelze prodat jako celek, ovšem u s.r.o. jednoduše prodáte obchodní podíl
- Možnost mít i víc společníků -- OSVČ z logiky věci vždy podniká sama, v s.r.o. ale můžete mít klidně více vlastníků, což umožňuje sdílení odpovědnosti a také kapitálu (financí)
Poslední bod, tedy více společníků v s.r.o. rovněž záleží na tom, jakou listinu/smlouvu zvolíte při založení s.r.o., až na to přijde. Je potřeba v tom mít předem jasno, ať později zbytečně neplatíte.
Než se do toho dáme, aby to nebyly jen samé klady s.r.o., zároveň vezměte určitě na vědomí, že se k jejímu provozování váží i minusy, a to složitější založení (nutnost zápisu do obchodního rejstříku, vyšší administrativní náročnost), vyšší účetní a administrativní náklady (povinnost vést podvojné účetnictví) a mj. méně flexibilní výběr zisků (musíte vyplácet mzdu či dividendu, což má pravidla).
100eurová s.r.o. se zakladatelskou listinou
100eurová s.r.o. se zakladatelskou listinou (též známá krátce jako 100€ s.r.o.) je ideální pro podnikání jedné osoby, kdy neplánujete do budoucna přibírat společníky. A je levnější. Zakladatelská listina obsahuje jen základní zákonné údaje o firmě a nelze do ní zanést žádná ustanovení nad rámec úplného minima (žádné kmenové listy, zvláštní podíly apod.).
Ovšem problém může nastat v situaci, kdy s.r.o. bude chtít mít společnost více společníků, kteří budou chtít změnit smlouvu -- v tomto případě se nemůže konat valná hromada a je nutno sepsat dohodu všech společníků. To je pak delší řešení a jsou potřeba 2 notářské zápisy, což se prodraží.
Pokud tedy podnikáte jako OSVČ a chcete přejít na s.r.o., přičemž neplánujete přibírat společníky do své firmy, klidně se vydejte cestou 100eurové společnosti a ušetřete. Máte-li ale s podnikáním spíš větší plány, raději zvažte klasickou s.r.o.
Zajímavost: Evropská komise vyzvala členské státy v roce 2011 k přijetí opatření, která zkrátí dobu k založení nové firmy na 3 pracovní dny a sníží náklady na 100 eur -- proto název 100eurová společnost. ČR na opatření v roce 2016 reagovala novelou zákona, která snížila odměny notářů a zavedla osvobození od soudního poplatku za zanesení subjektu rejstříku. Zároveň ale zákony kladou další podmínky, takže k částce 100 euro za založení s.r.o. se dostanete jen v rovině teorie.
Klasická s.r.o. se společenskou smlouvou
Klasická s.r.o. má společenskou smlouvu, což je základní dokument, který definuje vztahy mezi společníky a řídí fungování s.r.o. Jedná se o právní dokument, který stanovuje podmínky fungování s.r.o a upravuje vztahy mezi společníky.
Společenská smlouva obsahuje informace o tom, kdo jsou společníci společnosti, jaká je výše kapitálu společnosti, jaké jsou povinnosti jednotlivých společníků a jakým způsobem se řídí společnost. Dále také obsahuje ustanovení o tom, jak se budou rozhodovat jednotlivé orgány společnosti, například valná hromada společníků nebo statutární ředitel.
Podle zákona o korporacích musí společenská smlouva obsahovat některé základní údaje, jako jsou název a sídlo společnosti, účel společnosti a výši základního kapitálu společnosti. Další informace a podrobnosti mohou být do smlouvy zahrnuty podle potřeb a přání společníků.
Založení s.r.o. v kostce – co vás čeká?
Založení s.r.o. po vlastní ose není tak složité, spíše časově a administrativně náročné, jelikož si musíte projít postupy, najít aktuální informace, domluvit schůzky atd. V průměru mu to zabere až 2 týdny, čistého času min. 8 hodin, přes 6 různých návštěv a i víc jak 13 dokumentů. Cena se pak pohybuje kolem 8 tisíc Kč. A při chybě se běžně může stát, že se vše prodraží a protáhne.
TIP: Při zápisu nové s.r.o. je potřeba uvést kromě dalšího i sídlo společnosti. Nechcete-li platit minimálně zprvu zbytečně kancelář a mít na její adrese sídlo s.r.o. a nechcete-li ani uvádět svou adresu (či jste v pronájmu a ani nemůžete), tak si můžete vybrat u nás z více jak 2 desítek levných virtuálních sídel po celém Česku. Do rejstříku, na web a na faktury si ji uvedete a máte splněno.
Nebo založení s.r.o. můžete nechat na našich expertech. Dejte nám vědět a my vám vše zařídíme. Od vás bude potřeba jen návštěva CzechPointu, přes který nám k úkonu udělíte plnou moc. Ostatní věci, jako vyplnění informací a komunikaci, už vyřešíme online. A pak získáte nové s.r.o. do 5 dnů. S námi si ušetříte čas, vyvarujete se odmítnutí zápisu firmy i studia zákonů vč. čekání po úřadech.
Chystáte se podnikat s s.r.o.?
Pokud jste dosud nepodnikali a jde vám hlava kolem z toho, co je potřeba všechno zařídit a kam zajít, rádi vám pomůžeme se založením s.r.o. a to jak v jeho jednodušší variantě se 100eurovou s.r.o. (jen zakladatelská listina), tak i v plnohodnotné variantě klasického s.r.o. se vším všudy.
A pokud byste potřebovali, zařídíme vám i účetnictví, zprostředkujeme právní poradenství, můžeme vám vytvořit i web či pomoci s marketingem. Prostě vše, co se podnikatelům hodí!
V případě dotazů se nám ve všední dny 9:00–17:00 ozvěte – kontakty v patičce (dole na stránce).