Nenechte se napálit internetovými podvodníky. Na koho a na co si rozhodně dát opravdu velký pozor?
Letos se naneštěstí i někteří naši klienti stali terčem podvodníků, protože ti si moc nevybírají a číhají na nepozornost druhých. Na co si dát pozor, když vám nečekaně přijde faktura za naše služby, resp. jakákoli faktura? A jaké další triky mají kyberšmejdi v rukávu? Pojďme se raději na jejich útoky podívat blíže, ať je případně poznáte a nepřijdete o žádná svá data ani peníze!
Jak to zkusili podvodníci na naše zákazníky?
Naneštěstí jedním z velmi rozšířených triků internetových zlodějů je, že si legální či nelegální cestou vytipují zákazníky nějaké firmy a přes veřejně dohledatelné kontakty to pak na ně zkoušejí. V našem případě se nám ozvali klienti, že jim za naše služby (většinou virtuální sídla či trvalé pobyty) údajně od naší firmy přišla faktura za prodloužení služeb. Jenže oni samozřejmě měli vše v pořádku!
Jakmile vám proto přijde (zdánlivě) od nás či od jakékoli jiné firmy za služby či produkty faktura, nejprve si ověřte, že přišla z oficiální adresy, že vypadá jako dosavadní online komunikace dané společnosti a prostudujte si samotnou fakturu. V ní pak důkladně pátrejte po nesrovnalostech.
Například na jak dlouho máte předplacenou službu nebo zda jste za produkt již neplatili. Pokud zaplatíte „znovu” či „dříve”, peníze odejdou naneštěstí do kapsy přímo těmto podvodníkům…
A to není jediný trik těchto zlodějů…
Na internetu se to bohužel hemží spoustou pastí nastražených zloději a ti jsou víc a víc rafinovaní. Jaké další finty často používají, o co jim vlastně u které jde (čeho chtějí dosáhnout) a jak je poznat?
V zásadě to na potenciální oběti zkouší přes dva přístupy, které často velmi šikovně kombinují:
- Phishing – útočníci se snaží získat citlivé informace od uživatelů, jako jsou přihlašovací údaje, hesla nebo údaje platebních karet), přičemž se v komunikaci vydávají za někoho jiného, k čemuž obvykle používají e-maily, SMS zprávy či profesionálně podvržený web
- Vishing – tedy hlasový phishing, je forma podvodů, při kterých se útočníci vydávají za někoho jiného (často autorita jako policisté, bankovní úředníci apod.) a využívají k tomu telefonáty, aby vymámili z obětí citlivé informace či je nějak zmanipulovali
Falešný bankéř či policista
Pokud vám zavolá bankéř či policista s tvrzením, že máte napadený osobní či podnikatelský účet, může jít o realitu, ale často vůbec. Raději proto zavěste a zavolejte do banky, kde máte údajně napadený účet sami a vše si ověřte s operátorem. Nenechte se zmanipulovat k diktování žádných údajů, natož těch od svého online bankovnictví. A nikdy neautorizujte pod tlakem žádné transakce!
Pohádkově skvělá nabídka
Až online uvidíte skvělý mobil či počítač apod. pro svou radost či pro potřeby svého podnikání ze bezkonkurenční cenu, zamyslete se dvakrát, zda lze danému e-shopu a nabídce věřit. Často se stane, že si obchod nechá zaplatit, ale zboží nedorazí, dorazí jiné či rozbité. A podobně chodívají i nabídky skvělých investic - asi tušíte, jak vám takový neznámý "odborník" peníze "zhodnotí"...
Specialista a poskytnutý přístup
Dnešní svět a podnikání zvlášť můžou být nelehké, ale nikdy žádným odborníkům nedávejte přístup do citlivých systémů, natož do online bankovnictví své firmy. Pod tvrzením, že vám tam něco zařídí, nebo vyřeší něco u vás na PC přes aplikaci vzdáleného přístupu, nemůže být podezřelejší. Zvlášť od neznámých poskytovatelů, kteří se sami ozvou. Běžně nevyřeší nic, tedy kromě vykradení účtu.
Rádoby zájemce o váš sortiment
Ať už sami přes web nabízíte své služby či výrobky, nebo jen chcete prodat přes market své staré věci, taktéž pozor! Rozbujela se totiž praxe, kdy se vám ozve proaktivní zájemce o to, co nabízíte, a rád by vám rovnou všechno zaplatil. Nicméně nepožaduje číslo účtu, kam by vám poslal peníze, ale chce číslo od vaší platební karty včetně její platnosti a CVV kódu. Asi tušíte, jak to dopadá...
Známý potřebuje rychle půjčit
Pokud vás někdo ze známých požádá WhatsApp zprávou z ničeho nic o rychlou půjčku, zbystřete. Nejspíš na vás podvodníci zkouší docela novou fintu. Ta se v posledních týdnech šíří, tak nebuďte další, kdo jim naletí. Podvod se šíří napadenými účty, kdy stačí kliknout jen na odkaz, který vám přijde z neznámého čísla, a podvodníci obratem začnou vaším jménem posílat žádosti o peníze.
Shrnutí, jak zlodějům jen tak nenaletět
- Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy - nikdy nevíte, kam vás zavedou, jelikož v dnešní době nejde už jen o podvodné stránky, ale i o malware, který vám napadne zařízení
- Nikam nezadávejte své citlivé údaje - pokud to není nezbytně nutné a logické, rozhodně nevepisujte osobní údaje do formulářů pochybných webů ani je nediktujte
- Nereagujte na podezřelé zprávy - pokud vám přijde nevyžádaná zpráva z podivné adresy, s překlepy a pochybnými nabídkami (milion od afrického prince), rovnou s ní do spamu!
- Neinstalujte si neoficiální software - instalací neautorizovaného softwaru se vystavujete riziku, že přijdete nejen o své zařízení, ale i o svá citlivá data, profily a potenciálně i peníze
Mějte bystré oko a podnikání zdar!
Podvodníci číhají hlavně na lidi ve stresu a nebo se je snaží dostat pod tlak, aby udělali chybu a poslali jim své údaje, které oni zneužijí, či rovnou peníze. Řešení je ale jednoduché! Mít se na pozoru a nikomu neříkat či nepsat nic víc než potřebuje vědět. Ať si na vás jen tak nepřijdou!
Chystáte se na podnikání? Podáme vám pomocnou ruku!
Pokud jste dosud nepodnikali a jde vám hlava kolem z toho, co je potřeba všechno zařídit a kam zajít, rádi vám pomůžeme se založením s.r.o. či se založením živnosti. U nich pak musíte uvést sídlo firmy (místo podnikání) – pokud máte jakýkoli problém uvést svou adresu (nájemce bytu či kanceláře si to nepřeje, nechcete veřejně psát adresu svého bydliště), nabízíme virtuální sídla.
A pokud byste potřebovali, zařídíme vám i účetnictví, zprostředkujeme právní poradenství, můžeme vám vytvořit i web či pomoci s marketingem. Prostě vše, co se podnikatelům hodí!
V případě dotazů se nám ve všední dny 9:00–17:00 ozvěte – kontakty v patičce (dole na stránce).