facebook

Odštěpný závod

Pokud se chystáte Vaše podnikání rozšířit do zahraničí, nabízí se samozřejmě založení společnosti v dané zemi. Snazší a rychlejší možností je však založení odštěpného závodu vaší existující společnosti. Co to je a jaké jsou jeho výhody?

Odštěpný závodem (dříve organizační složka) se rozumí pobočka podniku, která vykazuje ekonomickou a hospodářskou činnost v jiném státě, než ve kterém sídlí mateřská společnost.

Přestože v obchodním rejstříku má taková pobočka svůj vlastní zápis, nedisponuje právní subjektivitou, tzn není samostatnou právnickou osobou a bez své mateřské společnosti nemůže činit jakákoliv právní jednání. Zapsána je tak se stejným názvem jako a označením „odštěpný závod“. Má povinnost vést vlastní účetnictví.

Odštěpný závod se řídí zákony a právním řádem země, ve které se nachází jeho mateřská společnost. Při jejím zániku automaticky zaniká i odštěpný závod.

Proč odštěpný závod?

Založení odštěpného závodu oproti nové obchodní společnosti má své výhody, zejména:

  • Rychlé a jednoduché založení i zrušení
  • Nemusí skládat základní kapitál
  • Možnost čerpání výhod ze smlouvy o zamezení dvojího zdanění

Jak odštěpný závod založit?

K založení odštěpného závodu není zapotřebí sepsání notářského zápisu.

Potřebovat budete pouze:

  • jmenovat jeho vedoucího (doloží souhlas s ustanovením do funkce)
  • souhlas vlastníka nemovitosti, kde bude mít odštěpný závod sídlo

Pro odštěpný závod Vaší zahraniční společnosti v ČR Vám rádi poskytneme virtuální sídlo z naší nabídky již za 89 Kč / měsíc.

Návrh na založení odštěpného závodu podává mateřská společnost společně s dokumenty zmíněnými výše a potvrzením o vydání živnostenského oprávnění na obchodní soud.

Náklady na založení jsou:

  • registrační poplatek ve výši 6 000 Kč
  • případný poplatek za nové živnostenské oprávnění 1 000 Kč
  • poplatky za překlad listin (zahraniční stanovy apod.)

Po uhrazení poplatků dojde do 5 pracovních dnů k zápisu odštěpného závodu do obchodního rejstříku.

Následně máte povinnost provést jeho registraci na finančním úřadě, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení a Vaše expanze do zahraničí může začít.

Potřebujete se založením odštěpného závodu poradit?

Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme a zodpovíme dotazy.

Nebo nechte celé založení na nás, a věnujte čas a energii Vašemu podnikání.

 

Vyplňte nezávazný kontaktní formulář. Ozveme se a sdělíme vám všechny podrobnosti. Nebo volejte na 602 654 355 a pište na kontakt@sidlofirmypraha5.cz.

Další články

Podpora v nezaměstnanosti

Podpora v nezaměstnanosti Ztráta zaměstnání může být nepříjemná situace, zejména pokud pracovní trh zrovna nepřekypuje nabídkami volných míst. V takovém případě je dobré mít na... Pokračovat ve čtení

Jaký je rozdíl mezi sídlem firmy a místem podnikání

Jaký je rozdíl mezi sídlem firmy a místem podnikání Jednoduše řečeno, záleží na tom, zda jste soukromá osoba neboli živnostník (OSVČ) nebo právnická soba neboli... Pokračovat ve čtení

2023 & daňové novinky. Důvod k obavám?

2023 & daňové novinky. Důvod k obavám? Koncem července roku 2022 vláda schválila nový daňový balíček s účinností od 1. 1. 2023. Nejen pro podnikatele... Pokračovat ve čtení