facebook
POVINNOST SPOLEČNOSTÍ SPECIFIKOVAT PŘEDMĚT PODNIKÁNÍ
 

Povinnost společností specifikovat předmět podnikání

Naposledy jsme v našem blogu psali o novele zákona o evidenci skutečných majitelů. Dnes se budeme věnovat další podstatné novince v tomto roce, a to povinnosti stanovení předmětu podnikání u společností.


O co se jedná?

Donedávna zákon společnostem umožňoval ve svých stanovách a společenských smlouvách uvádět v případě volných živností jako předmět podnikání obecně „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.


Od 12.5.2021 však na základě usnesení nejvyššího soudu sp. zn. 27 Cdo 3549/2020 společenská smlouva s tímto předmětem podnikání není dostatečně konkrétní a je v ní potřeba jasně specifikovat obor činnosti volné živnosti. Živnostníků se toto rozhodnutí netýká.


Povinnost sjednat nápravu

U nově zakládaných společností budou notáři zakladatelskou listinu koncipovat již v souladu se zmíněným usnesením. Specifikaci předmětu podnikání se však nevyhnou ani již existující společnosti. Ty budou soudem vyzvány k uvedení konkrétní činnosti oborů volné živnosti, do kterých jejich činnost spadá.


Toto rozhodnutí ovlivní tisíce již existujících společností, které budou muset svolat valnou hromadu a zajistit úpravu notářského zápisu a změnu v obchodním rejstříku. Pokud společnost nebude na výzvu soudu reagovat, může jí být uložena pokuta až do výše 100 000 Kč a v krajním případě může soud přistoupit i k její likvidaci.


V souvislosti s výše uvedeným doporučujeme tedy ve Vaší zakladatelské listině ověřit, zda se Vás rozhodnutí nejvyššího soudu týká a pokud ano, rovnou zajistit změnu.


Budete mít jistotu že je vše v pořádku a předejdete tak situaci, kdy budete soudem vyzvání sjednat nápravu zrovna v období, kdy se Vám třeba náklady spojené s vyhotovením nového notářského zápisu nebudou úplně hodit. Současně s tím můžete provést i případné další plánované změny ve Vaší společnosti a snížit tak náklady na notářské služby.


Se změnou Vám pomůžeme

Pokud chcete administrativní zátěž spojenou s konkretizací předmětu podnikání zredukovat na minimum, využijte našich služeb ve spolupráci s partnerskou notářskou kanceláří. Změnu předmětu podnikání Vám zajistíme do 5 pracovních dní již za 10 000 Kč bez DPH.

Pro objednání nám vyplňte nezávaznou poptávku níže a naši specialisté se s Vámi spojí.

Vyplňte nezávazný kontaktní formulář. Ozveme se a sdělíme vám všechny podrobnosti. Nebo volejte na 602 654 355 a pište na kontakt@sidlofirmypraha5.cz.

Další články

Výběr účetního softwaru – jaké máte možnosti?

Výběr účetního softwaru – jaké máte možnosti? Počítačový program pro vedení účetnictví se může hodit v různých oblastech zpracování daní nebo správy obchodu a účetnictví.... Pokračovat ve čtení

Jaké má výhody a nevýhody virtuální sídlo firmy?

Jaké má výhody a nevýhody virtuální sídlo firmy? Podnikatelské povolání s sebou přináší mnoho důležitých rozhodnutí, která vám mohou ztížit, nebo usnadnit vaši práci. Výběr... Pokračovat ve čtení

Paušální daň OSVČ

Paušální daň OSVČ 2021 Kromě dalších významných změn, které jsme zmiňovali v předchozím článku, přináší rok 2021 také výrazné zjednodušení pro drobné OSVČ s příjmy... Pokračovat ve čtení