facebook

Jak založit živnost?

Výhody mezi podnikáním na živnost a formou společnosti s.r.o. jsme si již rozebrali v jednom z našich článků. Pokud jste se rozhodli pro živnostenské oprávnění, pomůžeme Vám s jeho vyřízením.

1) Volba živnosti

Prvním krokem bude výběr konkrétních živností (oborů), ve kterých chcete podnikat.

K provozování řemesel a odborných činností (např. lékař, truhlář, architekt, kadeřník účetní) budete muset úřadu doložit příslušné vzdělání, nebo praxi v oboru. Ke koncesovaným živnostem zase příslušné povolení státu/obce (taxikář, prodej alkoholu, provozování střelnice apod.) Většina běžných činností však doložení kvalifikace nevyžaduje.

Vybírat můžete ze 4 kategorií:

Počet oborů, ve kterých budete podnikat není omezen. Zvolené živnosti si uložte, budete je muset úřadu nahlásit v konkrétním znění.

Při dokládání odborné způsobilosti úřad akceptuje pouze originály nebo ověřené kopie dokladů o vzdělání vydané českými institucemi. Pokud tedy máte vzdělání zahraniční, budete muset způsobilost prokázat praxí, nebo absolvováním rekvalifikačního kurzu.

2) Podmínky k získání živnosti

K registraci živnosti zákon ukládá ještě dvě podmínky:

  • svéprávnost (věk nad 18 let, mladší osoby musí doložit soudem osvědčený souhlas zákonného zástupce)
  • trestní bezúhonost (živnostenský úřad si ji ověří. Při existenci záznamu živnostenský úřad na základě detailu rozsudku rozhodne, zda vám oprávnění vydá, či nikoliv.)

Pokud je splňujete, máte vybrané živnosti a případné doklady o odborné způsobilosti připravte si správní poplatek 1 000 Kč, a zbývá vám už poslední krok – registrace.

3) Registrace živnosti

Živnost můžete založit osobně na úřadě, nebo elektronickým podání online.

Osobní podání – navštívíte kterýkoliv živnostenský úřad, jeho pracovník s vámi provede vyplnění ohlašovacího formuláře, zodpoví příslušné dotazy a vybere správní poplatek. Výjimku zde mají koncesované živnosti, u kterých musíte počkat na vydání koncese. Zahájení podnikání za vás živnostenský úřad také nahlásí zdravotní a sociální pojišťovně, a finančnímu úřadu.

Výhodou je snadnost podání a rychlost vydání oprávnění, nevýhodou nutnost trefit se do otevírací doby úřadů, které jsou ve většině případů bez sjednané schůzky otevřené pro veřejnost pouze v pondělí a středu.

Elektronické podání – pokud máte datovou schránku / elektronický podpis a troufnete si na vyplnění formuláře samostatně, můžete živnost ohlásit z pohodlí domova. Formulář a pokyny k vyplnění naleznete zde https://www.rzp.cz/epo/cs/.

Případné doklady o způsobilosti a jakékoliv další dokumenty musíte přiložit v autorizované konverzi, o které jsme psali v tomto článku, klasický sken úřadu stačit nebude.

Výhodou je zde absence cesty a čekání na úřadě, nevýhodou náročnost vyplnění pro některé uživatele a o něco delší doba vydání (do 5 pracovních dní).

TIP: U elektronického podání na jednotném registračním formuláři je správní poplatek za ohlášení živnosti snížen na částku 800 Kč. Již jsme se setkali se situací, kdy pracovník úřadu sdělil, že o tom nic neví. V takovém případě se můžete odvolat na příslušný zákon § 9 zákona č. 634/2004 Sb., (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-63)

Založení živnosti rychle a profesionálně

Pokud se založením živnosti nechcete ztrácet čas a energii, rádi Vám se vším pomůžeme.

Ohlášení živnosti za Vás vyřídíme již od 1 900 Kč.

 

Další články

Je virtuální sídlo společnosti legální?

Je virtuální sídlo společnosti legální? Služba virtuální sídlo firmy je určena výhradně podnikatelům. V praxi to vypadá tak, že poskytovatel virtuální kanceláře pronajme svému zákazníkovi... Pokračovat ve čtení

Životní pojištění pro podnikatele. Vyplatí se, nebo ne?

Životní pojištění pro podnikatele. Vyplatí se, nebo ne? Stát se o většinu OSVČ při nemoci či úrazu de facto nepostará. Jedna věc je, že kolem... Pokračovat ve čtení

Paušální daň OSVČ

Paušální daň OSVČ 2021 Kromě dalších významných změn, které jsme zmiňovali v předchozím článku, přináší rok 2021 také výrazné zjednodušení pro drobné OSVČ s příjmy... Pokračovat ve čtení