Jaké má výhody a nevýhody virtuální sídlo firmy?
Podnikatelské povolání s sebou přináší mnoho důležitých rozhodnutí, která vám mohou ztížit, nebo usnadnit vaši práci. Výběr adresy pro sídlo společnosti je jedním z nich. V krátkosti vám představíme možné výhody i nevýhody virtuální kanceláře.
Výhody:
- • Posílení prestiže vaší firmy – vše závisí na adrese, kterou si pro sídlo firmy zvolíte, ale obecně platí, že adresa například na Praze 5 zní prestižněji, než z malého městečka. Dobře zvolená adresa velmi posiluje důvěryhodnost vaší firmy pro další jednání s potencionálními klienty.
- • Získání zahraničních kontaktů – v zásadě jde o podobný efekt jako v předchozím bodě, ale zde působíte na zahraniční klientelu, která zná v České republice možná jen Prahu, Brno nebo Plzeň. Bude-li vaše sídlo společnosti disponovat adresou například na Praze 5, zvyšuje se vaše důvěryhodnost. Prahu v zahraničí znají.
- • Finanční úspora – nespornou výhodou je významná úspora finančních prostředků. Pokud byste kupovali nebo jen pronajímali prostory v centru města, vaše měsíční náklady by pro vás byly zbytečně vysoké. Virtuální sídlo firmy vaše náklady snižuje a přitom vás neobírá o prestiž a důvěryhodnost.
Nevýhody:
- • Fyzická nepřítomnost – čas od času je potřeba se na sídle firmy objevit, třeba když vás k tomu vyzve finanční úřad. Pak musíte přivézt všechny dokumenty s sebou a tady je vždy riziko, že něco nechtěně zapomenete doma.
- • Ztráta nároků na dotace – vždy platí, že podporujete bohatnutí místa, kde máte sídlo firmy. Taktéž nemůžete žádat o dotace státu či Evropské unie a využít je jinde, než na adrese virtuální firmy.
- • Špatný výběr poskytovatele – výjimečně se může stát, že narazíte na nekorektního pronajímatele virtuální kanceláře. Pak je třeba si pohlídat, že vaše kancelář není garáží či sklepem.