Zrušení živnosti
O tom, jak založit živnost jsme již psali v jednom z našem článků. Co ale dělat v případě, že chcete své podnikání ukončit? Postup není náročný, je ale dobré vědět, na co si dát pozor, abyste se vyhnuli případným komplikacím.
Zrušení / pozastavení
Důvodů pro zastavení ekonomické činnosti může být celá řada, pokud Vás podnikání prostě přestane bavit a nepředpokládáte, že v něm budete pokračovat, můžete živnost úplně ukončit. Po 4 letech od zrušení dochází následně k výmazu Vaší živnosti z rejstříku. Pokud se následně rozhodnete podnikání obnovit, budete muset otevřít živnost znovu a také znovu uhradit správní poplatek 1 000 Kč.
Jestliže však například pouze plánujete na nějaký čas odjet do zahraničí a pak se k Vašemu byznysu vrátit, provádíte renovaci Vaší prodejny, nebo prostě čekáte na další sezónu, nabízí Vám živnostenský možnost živnost pouze dočasně pozastavit/. Pozastavení živnosti můžete nahlásit na předem stanovenou dobu, nebo na dobu neurčitou.
Po dobu, kdy je živnost pozastavena (nebo zrušena) Vám odpadá povinnost hradit sociální a zdravotní pojištění. Obnovení živnosti můžete následně úřadu ohlásit kdykoliv, aniž byste museli hradit registrační poplatek jako v případě založení nové živnosti.
Jak zrušení / pozastavení
Stejně jako u založení živnosti, můžete zrušení / pozastavení ohlásit úřadu dvěma způsoby:
- Osobně – stačí jedna návštěva kteréhokoliv živnostenského úřadu. Informaci o zastavení Vaší činnosti za Vás úřad předá i na pojišťovnu, správu sociálního zabezpečení a finanční úřad. Živnost tak zaniká okamžitě.
- Elektronicky online – přes jednotný registrační formulář na stránkách živnostenského rejstříku můžete veškeré změny/zrušení nahlásit online. K podání formuláře je nezbytná datová schránka, nebo platný elektronický podpis.
Na co si dát pozor?
Zdravotní pojištění – pokud přerušíte/ukončíte živnost a provedete ohlášení příslušným institucím, odpadá Vám povinnost hradit zálohy na sociální pojištění. Stále Vám však zákon ukládá hradit zálohy na zdravotní pojištění (minimální výše zálohy v roce 2022 je 2 627 Kč).
Daňové přiznání – Pokud v daném roce podnikáte, byť jen jediný měsíc a pak živnost ukončíte, máte stále v následujícím roce povinnost vykázat finančnímu úřadu, pojišťovně a správě sociálního zabezpečení Vaše příjmy a výnosy, ze kterých bude vypočtena výsledná daň z příjmu a případné přeplatky / nedoplatky na pojistném.
Lhůta pro podání daňového přiznání za předcházející rok je do konce března v případě osobního podání, elektronicky pak přiznání můžete podat až do konce dubna.
Potřebujete s ukončením / pozastavením živnosti pomoc?
Neváhejte se na nás obrátit, se vším Vám poradíme, případně za Vás ukončení vyřídíme.